Przejdź do treści

Systemy wentylacji i klimatyzacji

Na właściwy mikroklimat pomieszczeń składa się szereg czynników, takich jak: dostateczna ilość tlenu w powietrzu, zawartość dwutlenku węgla nieprzekraczająca stężenia szkodliwego dla zdrowia oraz odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. Pozostałymi czynnikami wpływającymi na właściwy mikroklimat pomieszczenia są niskie poziomy zanieczyszczeń takich jak: kurzu, pyłków, dymu tytoniowego, mikroorganizmów, szkodliwych oparów pochodzących od farb, lakierów, klejów itp. Dlatego też tak ważna sprawność działania systemów wentylacji oraz klimatyzacji.

Systemy wentylacji

Podstawowym zadaniem wentylacji jest wymiana zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniu na powietrze niezanieczyszczone. Natomiast klimatyzacja ma na celu nadanie powietrzu określonych parametrów (przede wszystkim temperatury i wilgotności), korzystnych dla dobrego samopoczucia ludzi.

Wentylacja jest niezbędna we wszystkich pomieszczeniach, a szczególnie jest ważna w łazienkach (duża wilgotność powietrza), kuchniach (spalanie gazu powodujące niedobory tlenu oraz nadmiar tlenku i dwutlenku węgla w powietrzu) oraz obiektach komercyjnych (determinowana przeznaczeniem pomieszczeń).

Krotność wymiany powietrza w pomieszczeniu określa ile razy w ciągu godziny wymieniane jest powietrze. Dla domów jednorodzinnych wartość tego wskaźnika wynosi 0,5-1,0 (wskaźnik równy 1,0 oznacza, że w ciągu godziny zostało wymienione całe powietrze w pomieszczeniu). Dla powierzchni komercyjnych krotność wymiany powietrza zalezna jest od funkcji obiektu, jak również ilości osób przebywających na stałe oraz przeznaczenia pomieszczenia.

Rodzaje wentylacji:

  • wentylacja grawitacyjna (inaczej naturalna),
  • wentylacja mechaniczna (wymuszona),
  • wentylacja hybrydowa (wentylacja grawitacyjna wspomagana okresowo wentylacją mechaniczną).

Decyzja o zastosowanym systemie wentylacji powinna być podjęta już na etapie projektu architektonicznego. Wentylacja budynku (najczęściej grawitacyjna) jest wykonywana jednocześnie z budową domu.

Wentylacja mechaniczna jest niezależna od warunków na zewnątrz budynku. Zaprojektowana w odpowiedni sposób jest znacznie bardziej skuteczna od wentylacji grawitacyjnej. Umożliwia kontrolę oraz regulację ilości powietrza doprowadzanego oraz odprowadzanego z poszczególnych pomieszczeń budynku – zależnie od potrzeb (poprzez na przykład lokalne usuwanie nieświeżego powietrza).

Umożliwia oszczędność energii cieplnej, szczególnie jeżeli zastosowane jest rozwiązanie z odzyskiem ciepła. Nie jest konieczna budowa kominów. Miejsce napływu powietrza powinno znajdować się jak najdalej od miejsca wylotu (nie mogą być usytuowane na przykład na tej samej ścianie budynku).

Systemy klimatyzacji

Głównym zadaniem klimatyzatora jest obniżanie temperatury w pomieszczeniu, ale niektóre rodzaje mogą też ogrzewać, oczyszczać, bądź nawilżać znajdujące się w nim powietrze. Klimatyzator składa się z: parownika, wentylatora powietrza nawiewanego, skraplacza, sprężarki, wentylatora powietrza usuwanego. W sprzedaży oferowane są dwa rodzaje urządzeń: wieloczęściowe typu split oraz jednoczęściowe typu kompakt.

  • Klimatyzatory typu split składają się z jednej (monosplit) lub kilku (multisplit) jednostek wewnętrznych, które instaluje się w pomieszczeniach i jednej jednostki zewnętrznej. Jest ona montowana na zewnątrz budynku. Obie części są ze sobą połączone. W przewodach łączących krąży czynnik chłodniczy, który jest najczęściej odmianą freonu. W zależności od miejsca montażu części wewnętrznej można wyróżnić klimatyzatory: kanałowe, kasetonowe, konsolowe, ścienne, sufitowe, podłogowe.
  • Klimatyzatory typu kompakt to pojedyncze kompletne urządzenie – w jednej obudowie zawierają część chłodzącą i grzejną. Klimatyzator okienny wystarczy odpowiednio usytuować w otworze ściany lub okna, pamiętając o właściwym uszczelnieniu. Klimatyzatory przenośne, w zależności od potrzeb, można łatwo przenosić z pokoju do pokoju. Zainstalowanie sprowadza się do wysunięcia przewodu usuwającego ciepłe powietrze z pomieszczenia przez mały otwór w ścianie i podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej. Klimatyzatory przenośne są przeznaczone do obsługi jednego pomieszczenia.

Moc klimatyzatora dobiera projektant na podstawie obliczeń. Moc zależy m.in. od wielkości pomieszczenia lub pomieszczeń, które będą chłodzone, stopnia ich nasłonecznienia, liczby okien i drzwi, rodzaju i grubości izolacji ścian oraz dachu, możliwości konstrukcyjnych budynku. Istotna jest również liczba osób użytkujących pomieszczenie na stałe.

Nasza oferta dla Ciebie

Easy Home to wykwalifikowana i autoryzowana firma zajmująca się nowymi instalacjami, przebudową, rozbudową i konserwacją systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami i normami, a także możemy stworzyć szybki, profesjonalny i gwarantowany serwis. Jesteśmy do Twojej pełnej dyspozycji, oferując wszelkiego rodzaju interwencje, od projektu po budowę i wreszcie konserwację instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

W ramach nowej instalacji stworzymy nowy niezależny systemu wentylacji lub klimatyzacji obejmujący wszystkie czynne urządzenia, kanały zasilające i odprowadzające, osprzęt oraz instalację sterowania i automatykę. 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną wycenę naszych usług instalacyjnych!

Zadzwoń

08:00 – 17:00 Poniedziałek – Piątek

PL 603 833 817

Email

biuro@easyhomepoz.pl

Adres

ul. Obornicka 309

60-689 Poznań

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
WhatsApp