
Systemy grzewcze
Termohydrauliczne systemy grzewcze to instalacje termiczne, która wykorzystują gorącą wodę jako płyn nośny.
System ciepłowniczy definiuje się jako układ technologiczny przeznaczony do letniego i zimowego klimatyzowania pomieszczeń. Instalacje te mogą obejmować przygotowanie ciepłej wody, w tym systemy do dystrybucji i wykorzystania ciepła oraz elementy regulacyjne i sterujące. W domu prywatnym za eksploatację, zarządzanie, kontrolę i konserwację systemu grzewczego odpowiada właściciel domu. Jest on równiez odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów ustawy o efektywności energetycznej. Właściciel nieruchomości na własny koszt aktualizuje książeczkę serwisową. Jest to dokument, który opisuje charakterystykę techniczną zainstalowanego systemu instalacji i w którym w miarę upływu czasu rejestrowane są wszelkie modyfikacje, wymiany elementów i wszystkie przeprowadzone interwencje kontrolne.
Elementy systemu grzewczego
Ogólnie rzecz biorąc, system grzewczy składa się z dwóch odrębnych elementów, a mianowicie systemu wytwarzania ciepła i systemu przesyłu ciepła.
- Generatory ciepła. Systemy produkcji ciepła są klasyfikowane według rodzaju stosowanego paliwa (węgiel, olej napędowy, gaz, drewno itp.) lub źródła energii (geotermalna, słoneczna lub elektryczna itp.) do ogrzewania powietrza, wody lub pary, które jest transportowane do punktów docelowych. Zwykle system ogrzewania jest połączony z systemem wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Do najbardziej rozpowszechnionych systemów zaliczamy kotły (tradycyjne, ścienne, kondensacyjne, elektryczne), pompy ciepła (elektryczne lub gazowe), kominki i kominki zamknięte (drewno, pellet lub kombinowane).
- Końcówki przesyłowe. W systemie ciepłowniczym po wyprodukowaniu ciepła konieczne jest rozprowadzenie go po różnych pomieszczeniach. W tym celu stosuje się wymienniki ciepła woda-powietrze. Generalnie są to trzy typy końcówek: grzejniki, w których wymiana ciepła odbywa się przede wszystkim na drodze konwekcji; klimakonwektory, z zasadniczo konwekcyjną wymianą pod wymuszoną konwekcją oraz panele promiennikowe (system bardziej inwazyjny niż dwa pierwsze), z przenoszeniem ciepła głównie przez promieniowanie i częściowo przez konwekcję.
Wybór rodzaju systemu jest znacznie bardziej złożony niż myślisz, dlatego należy powierzyć go wykwalifikowanym instalatorom. Przede wszystkim przy przebudowie lub budowie budynku należy zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami w zakresie oszczęności energi i izolacyjności cieplnej. Konieczne uwzględnienie cech geometrycznych i konstrukcyjnych domu, orientacji, lokalizacji, wymaganej mocy, dostępnych źródeł energii, a w szczególności potrzeb użytkowych. Oprócz kosztów instalacji i eksploatacji należy wziąć pod uwagę inne ważne aspekty, takie jak praktyczność użytkowania i wielkość systemu. Kolejną fundamentalną kwestią jest rodzaj stosowanego paliwa, które może być mniej lub bardziej ekologiczne.
System termohydrauliczny, który jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem grzewczym w Polsce, wytwarza ciepło za pomocą generatora, którym bardzo często jest kocioł, i rozprowadza płyn wektorowy rurami powrotnymi do elementów końcowych (grzejników).
Ogrzewanie podłogowe
Spośród wielu systemów grzewczych oferowanych przez współczesną technologię ogrzewanie podłogowe jest obecnie najpopularniejszym wyborem przy budowie nowych domów oraz przy remoncie istniejących. To rozwiązanie jest w stanie zapewnić znaczne oszczędności energii, które można łatwo powiązać z zastosowaniem alternatywne źródła zasilania. Ponadto cechą charakterystyczną tego typu systemu jest rozprowadzanie ciepła przez promieniowanie. W związku z tym zapewniona jest stała temperatura w całym domu oraz komfort użytkowników. Równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniach w rzeczywistości generuje dobre samopoczucie fizyczne. Niewątpliwie instalacja ogrzewania podłogowego gwarantuje znaczną oszczędność energii, maksymalną swobodę w urządzaniu, zdrowe i czyste środowisko. Dlatego systemy podłogowe mogą być stosowane w każdym typie środowiska, nowym lub w trakcie renowacji, w sektorach mieszkaniowym i usługowym.
System ogrzewania podłgowego jest niewidoczny, co wpływa na estetykę i pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni. Przenoszenie ciepła odbywa się głównie przez promieniowanie, za pomocą strumienia gorącego powietrza, które rozchodzi się od dołu do góry. Powyższe rozwiązanie likwiduje irytujące ruchy powietrza i kurzu, a ciepło jest rozprowadzane w równomierny i komfortowy sposób.
Niewątpliwie w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami, podłoga promiennikowa ma niższe koszty eksploatacji przy całodobowej eksploatacji. Przede wszystkim jest to system niskotemperaturowy, z rurami lub przewodami elektrycznymi, które pracują w temperaturze 30-40°C (w porównaniu z 60-75°C zwykłych grzejników). Obliczono, że ogrzewanie podłogowe zmniejsza koszty energii o 30% w porównaniu z normalnym i tradycyjnym systemem. Ponadto ta forma grzania pozwala uniknąć dwóch wad typowych dla układów grzejnych, tj. spalania pyłu atmosferycznego oraz dużej cyrkulacji kurzu. Powyższe może powodować uczucie pragnienia i podrażnienia gardła oraz może być przyczyną alergii i problemów z oddychaniem. Kolejna pozytywna uwaga dotyczy utrzymania dobrych warunków higienicznych otoczenia. Promienniki podłogowe zapobiegają powstawaniu zawilgoceń na podłodze oraz powstawaniu pleśni i związanej z nią fauny bakteryjnej na ścianach graniczących z podłogami.
Systemy grzewcze dla Ciebie
Easy Home to wykwalifikowana i autoryzowana firma zajmująca się nowymi instalacjami, przebudową, rozbudową i konserwacją systemów grzewczych. Możemy również zapewnić szybki, profesjonalny i gwarantowany serwis. Jesteśmy do Twojej pełnej dyspozycji, oferując wszelkiego rodzaju interwencje, od projektu po budowę i wreszcie konserwację instalacji wodno-kanalizacyjnych.
W ramach nowej instalacji stworzymy nowy niezależny system grzewczy. Bęzie on obejmował wszystkie dostawy, utworzenie linii zasilających i powrotnych z kotła do wewnętrznego rozdzielacza. Rury wychodzące i powrotne do poszczególnych korpusów promieniujących będą wielowarstwowe o odpowiednim przekroju i izolacji.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną wycenę naszych usług instalacyjnych!

biuro@easyhomepoz.pl

Adres
ul. Obornicka 309
60-689 Poznań